Atgal į praeitį…trumpam

Geg 28, 2019Naujienos

,,Nykštuko“ komanda labai džiaugiasi ir šiltai prisimena akimirkas praleistas Pakruojo dvare. Gegužės 25 d. apsilankėme neeilinėje vietoje – Pakruojo dvare, pajutome dvariškių gyvenimo ypatumus ir turiningai praleidome laiką. Patekę į 1896 metų dvariškių dieną, mes pačios, pasipuošę dvariškais aprėdais, tapome pilnavertėmis dvariškėmis – priėmę priesaiką, sutikome Barono su Baronienės karietą, dalyvavome Tado Blindos improvizuotame gyvenime, netgi vestuvėse.
Įdomu ir neįtikėtina, kad Pakruojo dvaras – didžiausia Lietuvoje iki šių dienų išlikusi vokiečių valdyta dvaro sodyba. Tai „Gyvasis muziejus“ norintiems prisiliesti prie autentiškų dvaro ūkio darbų, kumečių ir dvaro Barono šeimos gyvenimo. Smalsu pažvelgti į atgyjančią istoriją. Pabuvimas unikaliose pramogose leidžia prisiliesti prie mūsų praeities ir veiklos dvare. Čia vyksta parfumerio edukacijos, plačiai atvertos dvaro Žaldoko bravoro durys, amatininkų, keramikų dirbtuvės. Praeities didingumas – centrinių dvaro rūmų menėse. Sužavėjo kamerinės muzikos koncertas Baltojoje pokylių salėje – žvakių šviesoje skambėjo muzika ir poezija.
Įspūdingas to meto dvaro gyvenimas išliks ilgam atmintyje. Daug šypsenų ir smagių akimirkų per dvarišką dieną, kuri mus vedė netikėtais istorijos vingiais.
,,Nuoširdus ačiū Jums bei Jūsų kolektyvui, kad pasirinkote mūsų dvarą! Visuomet didelė garbė priimti svečiuose auklėtojas bei mokytojas, juk taip dažnai būtent Jūsų dėka mūsų vaikai išmoksta svarbių gyvenimo pamokų… Linkime įkvėpimo Jūsų atsakingame darbe! Jelena ir visi dvaro tėveliai“, – tai žinutė, atsiųsta Pakruojo dvaro gidės po mūsų apsilankymo dvare.

Kadangi ši diena buvo pažintinė, aplankėme ir seniausią medinę sinagogą. 2017 m. Pakruojyje po restauracijos atidaryta seniausia medinė sinagoga, atkurta tapyba ir interjeras, parengta Pakruojo krašto žydų istorijos ekspozicija. Kruojos upės pakrantėje restauruotos medinės sinagogos amžius skaičiuojamas nuo 1801 metų. Sinagoga kelis kartus degė, gaisrai padarė daug žalos pastatui. Sinagoga veikė pagal paskirtį iki antrojo Pasaulinio karo, kai Holokaustas sunaikino Pakruojo žydų bendruomenę. Pokario metais sinagoga tapo laisvalaikio klubu, vėliau pritaikyta kino salei.
Šios kelionės metu kolektyvas geriau pažino vieni kitus. Dabar tikrai supratome, kad kelionės reikalingos ir jas organizuosime ateityje.
Raštinės administratorė Irena Kumpikevičienė